Brenda Blethyn

21. října 2007 v 21:58 | mischulka |  Brenda Blethyn
Narozena 20.02.1946
Ramsgate, hrabství Kent, Anglie, Velká Británie
Vyrůstala v přímořském letovisku Ramsgate jako dcera strojního inženýra. V sedmnácti letech odešla do Londýna, kde nalezla práci zaměstnankyně Britských železnic a manažerky v reklamní agentuře a začala navštěvovat herecké kursy. První profesionální herecké zkušenosti získala během působení v kočovném "stanovém" divadle The Bubble a pak v divadle Belgrade Theatre v Coventry.

V roce 1975 se stala členkou prestižního souboru National Theatre v Londýně, kde navázala spolupráci s významnými britskými divadelními režiséry, např. Peterem Woodem (The Beaux Stratagem, The Provok'd Wife), Peterem Hallem (Bedroom Farce, Tamburlaine) a Billem Brydenem (Sen noci svatojánské, The Passion). Maximilian Schell ji obsadil do své britské inscenace Horváthovy hry Povídky z vídeňského lesa.

V roce 1991 slavila úspěchy na jevištích v Londýně a v New Yorku; na Broadwayi ve hře Alana Ayckbournea Roztržití přátelé (cena Theatre World Award), ve West Endu v dramatu Nell Dunnové Parní lázně (cena British Drama Award). Za svůj výkon ve hře Michaela Blakemorea Dobrodinci byla nominována na Cenu Laurence Oliviera. Během 80. let se uplatnila také v TV; účinkování v seriálu Outside Edge (Vnější hrana) jí vyneslo ocenění nejlepší komediální herečky 1994.

Na film. plátně se však začala objevovat až v 90. letech, kdy zaujala zejm. svými portréty zralých žen z dělnického prostředí, které interpretuje s civilní, přitom ale emocionálně působivou přesvědčivostí. Rázný vstup do mezinárodního povědomí, podtržený mnoha poctami (mj. cena na MFF v Cannes 1996, Zlatý glóbus 1996, cena BAFTA 1996 a nominace na Oscara 1996), učinila s postavou deprivované matky Cynthie Purleyové, o jejímž sblížení s nemanželskou dcerou černé pleti (Marianne Jean-Baptisteová), kterou po porodu ani neviděla, pojednává psychologická tragikomedie Tajnosti a lži (r. M. Leigh).

Neméně zdařilou kreaci předvedla v úloze smrtelně nemocné elektromontérky Dawn, která každou páteční noc tráví se svou kamarádkou (Julie Waltersová) v herně binga a nakonec uskuteční výlet do Las Vegas, v komediálním dramatu Noc dívek (r. N. Hurran). S nominacemi na Oscara 1998, na cenu BAFTA 1998 a na Zlatý glóbus 1998 se musela spokojit za svůj výkon v úloze uzurpátorské matky zakřiknuté dívky s pěveckým talentem (Jane Horrocksová) v hořké komedii podle divadelní hry Jima Cartwrighta Tichý hlas (r. M. Herman).

Na jaře 2001 se zúčastnila v Praze přehlídky Dny evropského filmu, kde uvedla komedii Bílá vdova (r. N. Cole), v níž vytvořila titulní postavu počestné vdovy, pěstující marihuanu (nominace na Zlatý glóbus 1999). Od pol. 70. let je životním partnerem B. B. grafik divadelních plakátů a programů Michael Mayhew.
Filmografie
2007Introducing the Dwights
Pokání
2005Pýcha a předsudek
Slonisko a Medvídek Pú
Za jasného dne
2004Patříme k sobě (TV film)
Za mořem
2003Between the Sheets (TV film)
Se slovníkem v posteli
Stella
2002Láska až za hrob
Pumpkin
Sonny
Thornberryovi na cestách
2001Anne Frank: The Whole Story (TV film)
Daddy and Them
Krásní & úžasní
Na nose / Na vítězství
Yellow Bird
2000Bílá vdova
Film-Fest DVD: Issue 4 - Hawaii (video film)
1999Keeping Time
RKO 281 (TV film)
1998Girls' Night
In the Winter Dark
Music From Another Room
Noční vlak
Tichý hlas
1997Vzpomínáš si na mě?
1996Tajnosti a lži
1994"Outside Edge" (TV seriál)
1993"Buddha of Suburbia, The" (TV seriál)
Zlatí hoši (TV film)
1992Teče tudy řeka
1990Čarodějky / Čarodějnice
1989"Labours of Erica, The" (TV seriál)
1987"Sunday Premiere: Claws" (TV seriál)
Poor Little Rich Girl: The Barbara Hutton Story (TV film)
1984"Chance in a Million" (TV seriál)
1983"Smrt soudního znalce" (TV seriál)
Floating Off (TV film)
Henry VI, Part One (TV film)
1982Král Lear (TV film)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.